10 ساعت بزرگ دنیا

مردم در سراسر دنیا هرروز به دفعات زیادی به ساعت نگاه می کنند تا قرار ملاقات های خود را از دست ندهند.گاهی به نظر می رد وقتی می خواهیم کار مهمی را انجام دهیم زمان خیلی به سرعت می گذرداما در واقع سرعت عقربه ها در این ده ساعت بزرگ دنیا هرگز تغییر نخواهد کرد.در اینجا نگاهی گذرا خواهیم داشت به 10 عدد از بزرگترین ساعت های دنیا که در اقصی نقاط جهان قرار دارند.

 1. ساعت کولگیت (colgate clock) در ایندیانا ،آمریکا
  ساعت کولگیت که دهمین ساعت بزرگ دنیاستدر روز 17 نوامبر سال 1924 شروع به کار کرد.صفحه این ساعت که روی ساختمان کارخانه colgate-palmolive در ایندیانانصب شده است حدود 12 متر قطر دارد.
 2. برج ساعت الن بردلی(Allen-Bradley) در میلواکی،آمریکا
  ساعت برج الن بردلیچهار وجهی است و قطر هر چهار صفحه ی این ساعت 25/12 متر است.این ساعت بسیار زیبا در ارتفاع 83 متری از سطح زمین نصب شده است.با وجود این ساعت دیگر هیچ کس در آن ناحیه برای فهمیدن زمان به صفحه تلفن هوشمند خود نگاه نمی کند.
 3. ساعت اسمان خراش گروزنی سیتی Grozny City در چچن،روسیه
  این ساعت دو وجهی در ارتفاع 140 متری بر روی نمای آسمان خراش گروزنی نصب شده است.این برج بلند که در روز پنجم اکتبر سال 2011 افتتاح شد شامل یک هتل پنج ستاره،70 طبقه آپارتمان و یک مرکز تجاری است .صفحه هر ساعت که شامل عقربه ها و چرخ دنده است 5200 کیلوگرم وزن دارد.سازه ای که به عنوان پایه این ساعت عمل می کند 14 هزار کیلوگرم وزن دارد.عقربه ساعت شمار این ساعت 250 کیلوگرم ،عقربه دقیقه شمار 400 کیلوگرم و چرخ دنده های ساعت 500 کیلوگرم وزن دارد.
 4. ساعت گل،تهران
  ساعت گل با 15 متر قطر زمانی بزرگترین ساعت گل در جهان به شمار می رفت.برای ساخت و نصب این ساعت 600 میلیون ریال هزینه شده است.
  این ساعت که سال ها قبل در حاشیه اتوبان همت جانمایی شده است در سال 94 بعد از تعمیر مجددا به بهره برداری رسید.
 5. ساعت کولگیت (colgate) ،نیوجرسی،آمریکا
  ساعت هشت وجهی کولگیت در ایالت نیوجرسی در کنار رودخانه هودسون و در نزدیکی بازار بورسنصب شده است.قطر این ساعت 15 متر است.ساعت کنونی در سال 1924 ساخته شد و جایگزین ساعتی شد که توسط مهندسی از اهالی کولکیت به نام وارن داوی Warren Davey طراحی شده بود.
 6. ساعت شرکت Duquesne Brewing Company پترزبورگ،آمریکا
  این ساعت که روی ساختمان شرکت نصب شده است شبیه یک هشت ظلعی است و 18 متر قطر دارد.
 7. ساعت ایستگاه مرکزی راه آهن ریو دو ژانیرو در برزیل
  این ساعت 20 متری چهار صفحه مختلف دارد که همگی به یک اندازه هستند.این ساعت در سال 1943 ساخته شد و در آن زمان مرتفع ترین ساعت به شمار می رفت.
 8. ساعت گل در گجرات،هند
  قطر صفحه ساعت گل که در گجرات هند قرار دارد 24 متر است و وزن عقربه ساعت شمار این ساعت حدودا یک تن است.
 9. ساعت مرکز خرید جواهر Cevahir در استانبول ترکیه
  در نگاه اول سقف شیشه ای و شفاف مرکز خرید جواهر شاید خیلی معمولی به نظر برسد اما اگر بیشتر دقت کنید خواهید دید که این سقف در واقع ساعتی است که 36 متر قطر دارد.

10.ساعت برج رویال در مجتمع ابراج البیت Abraj Al Bait مکه،عربستان سعودی
این ساعت عظیم الجثه 43 متر قطر دارد و به حدی بزرگ است که از فاصله چند کیلومتری قابل دیدن است.


نظرات

CAPTCHA